Warning: Undefined array key "file" in /data01/virt98264/domeenid/www.eadse.ee/htdocs/wp-includes/media.php on line 1749
Mida sportlane peaks teadma vereproovi võtmisest?
* Sportlast võib paluda vereproov anda igal ajal ja igas kohas, nii võistlussisesel kui võistlusvälisel ajal.
* Sportlane võib kaasa võtta omale esindaja, vajadusel ka tõlgi.
* Sportlast teavitatakse vereproovi kogumise nõudest enne selle võtmist.
* Sportlasel palutakse allkirjastada teavitusvorm vereproovi võtmise nõudest.
* Vereproovi võib võtta ainult kvalifikatsiooniga inimene (õde, arst jne). Vajadusel võib küsida vastavat tunnistust. Eestis on selle kinnituseks verevõtja õigusega testija töötõendile märgitud veretilk.
* Sportlaselt küsitakse küsimusi, mis aitavad lugeda lõplikke verepildi tulemusi (nt kas sportlane on treeninud kahe möödunud nädala jooksul kõrgmäestikus või kasutanud sarnast mõju avaldavaid simulatsioone). Kui võetakse verepassi proov, küsitakse isegi üksikasjalikumalt.
* Enne vereproovi andmist peab sportlane rahulikult istuma vähemalt 10 minutit. Kui sportlane on eelnevalt teinud tugeva treeningu või võistelnud, kogutakse vereproov alles pärast kahe tunni möödumist.
* Sportlasele antakse valida vähemalt 2-3 vereproovi komplekti hulgast. Sportlasel tuleb kindlaks teha, et vahendid on puutumata. Vereproovi komplekt koosneb ühekordsest verevõtuvahendist, katsutitest (sõltuvalt uuritavast vereproovist on katsutite värv erinev) ja A- ja B-konteineritest, kuhu verega täitunud katsutid asetatakse. Kogumisanumatel peab olema unikaalne märgistus, mis kantakse ka dopingukontrollivormile.
* Vereproov võetakse ainult käsivarrelt või käelabalt, maksimaalselt 3 katset ühel sessioonil. Proovi võetakse soovitavalt mittedominantsest käest, kui sportlane pole soovinud teisiti, või kui verevõtja leiab, et veeni on kõige parem kätte saada just dominantsest käest.
* Verevõtja võtab piisava koguse verd, kuid mitte rohkem kui 25 ml. Kui saadud vere hulk ei ole piisav või proovi kogumine katsutisse ebaõnnestub, tuleb protseduuri korrata.
Verevõtmise protseduuri lõppedes eemaldab verevõtja nõela veenist ja asetab torkekohale katte ja plaastri.
* Kui proov on piisav, pitseerib sportlane oma proovi vereproovide komplekti. Sportlase soovi korral võib seda teha dopingukontrolliametnik. Sportlane peab veenduma, et proov(id) on peale kogumist kindlalt konteinerisse suletud. Seejärel täidetakse dopingukontrollivorm.
* Sportlane peab kontrollima dopingukontrollivormi hoolikalt, sealhulgas vereproovi(de) numbrid ja paluma kirja panna kõik kommentaarid enne vormi lõplikku allkirjastamist. Sportlasele antakse alati vormist koopia, mida palutakse alles hoida kolm kuud.
* Kui mingis etapis tekib küsitavusi (nt sportlasele on tehtud vereülekanne viimase kuue kuu jooksul või tundub testimisprotseduur ebaprofessionaalselt läbiviidud), on soovitav kommentaarid koheselt dopingukontrollivormile kirja panna. Sportlasel on õigus küsida iga etapi kohta täpsustusi.
Dopingukontrolliametnikud peavad protseduuri ajal vastutama vahendite hügieeni ja steriilsuse eest ning vereproovide korrektse käitlemise eest (et need võetakse, identifitseeritakse, suletakse ning säilitatakse ja saadetakse standardite järgi).