marathon

Kas harrastussportlased võivad sattuda dopingukontrolli?

Nii maailmas kui ka Eestis kehtib kõigile sportlastele “numbripõhimõte” – kui sportlane paneb numbri selga ja läheb starti, ei tohi keelatud aineid tarvitada. Teisisõnu, spordi õigusruumi kuuluvad sportlased tippudest harrastajateni ning kus võib kõiki osalejaid kontrollida.

 

Eestis reguleerivad seda põhimõtet Eesti dopinguvastased reeglid.

 

Vaata Eesti dopinguvastaseid reegleid

 

Vaata siit hetkel kehtivat keelatud ainete nimekirja

 

Mida peab harrastussportlane teadma ravimitest ja toidulisanditest?

Sportlase kohustus on teavitada oma raviarsti sellest, et ta on võistlev sportlane ja et võib sattuda dopingukontrolli.

 

Igaüks saab kontrollida EAD ravimite andmebaasist, kas tema ravimid on spordis lubatud.

 

Kui tegemist on ravimitega, mis sisaldavad keelatud aineid ja muud ravivõimalust pole, peab sportlane taotlema eriotstarbelise kasutuse erandit (therapeutic use exemption ehk levinud lühend TUE). Tippspordi puhul tuleb TUE taotleda enne võistlusi. Harrastussportlastel on võimalik saada erand ka tagasiulatuvalt, aga sportlane peab omalt poolt eelnevalt tagama, et tal on võimalik esitada korrektne dokumentatsioon (haiguslugu, retseptid jm).

 

Vaata lähemalt ja lae endale alla raviotstarbelise kasutamise erandi (TUE) taotlus.

 

Dopingukontrollivormi täites tuleb kirja panna viimase 7 päeva jooksul tarvitatud ravimid ja toidulisandid, võimaluse korral täpsustada nii kogused kui manustamisviisid (kas on võetud süstidena või suukaudselt vm). Sportlase jaoks on soovitatav kõik ained ausalt kirja panna, sest nii on võimalik näidata oma koostöövalmidust ja saada dopinguproovile täpsem tulemus.

 

Kuidas saab harrastussportlast karistada?

Dopinguvastase reegli rikkumise eest saab sportlane karistada, hoolimata sellest, kas tegu on tipp- või harrastussportlasega. Harrastussportlase puhul võib rakendada kergemaid karistusi, näiteks võib lühendada maksimaalset võistluskeeldu (neli aastat), võib määrata rahatrahve, nimed avalikustatakse jmt. Eesti tänane praktika näitab, et harrastussportlaste karistamisel olulisi erinevusi ega järeleandmisi ei tehta.

 

Kust otsida lisainfot?

Kasulik on läbi teha e-õppeprogramm Spordin puhtalt, mis on mõeldud just harrastussportlastele.

Alati saab pöörduda ka Eesti Antidopingu poole, info@antidoping.ee.